+48 666 855 156

infolinia@meblik.pl

Facebook
MEBLIK.plPoradyPorady stylistyczneMały metraż [porady, inspiracje]

Mały metraż [porady, inspiracje]

Mały metraż [porady, inspiracje]

Powierzchnia pokoju jest najważniejszą kwestią w przypadku aranżowania wnętrz. To ona przede wszystkim wpływa na ułożenie mebli. Jeśli metraż jest niewielki trzeba trochę pogłówkować, aby funkcjonalnie zagospodarować pokój.

Funkcjonalna przestrzeńRzut pokoju o małym metrażu - projekt Eweliny z Torunia

Dzieci w każdym wieku potrzebują miejsca do nauki, zabawy i odpoczynku. Poza przestrzenią dla siebie, muszą mieć też gdzie przechowywać pomoce naukowe, ubrania i wszystkie inne skarby. Im mniejszy metraż, tym większy problem aby wszystko ze sobą połączyć. Z pomocą przychodzą nasi projektanci aby podzielić się z Wami wskazówkami dotyczącymi aranżacji niewielkich wnętrz.

Przede wszystkim w pomieszczeniu musi znaleźć się odpowiednia ilość światła. Każdy, nawet największy pokój jeśli jest nieodpowiednio oświetlony optycznie będzie wydawał się mniejszy. Dodatkowo, za radą Mateusza z Lublina „warto stawiać na meble niższe, takie jak komody, skrzynie, czy niskie regały. Wysokie meble sprawiają wrażenie dodatkowych 'kolumn' wyrastających ze ścian, jednocześnie optycznie zmniejszając metraż. Jeśli zachodzi konieczność ustawienia wysokich elementów, jak choćby szafa, wybierzmy jeden z rogów, najlepiej ten największy.”

Projekt Mateusza z Lublina

Oświetlenie to klucz!

Wybór mebli to jedno, ale ich odpowiednie ustawienie to kolejna sprawa, którą trzeba dobrze przemyśleć.

„Skupmy się także, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczyć ilość światła dziennego wpadającego z okna – unikajmy zastawiania ich – nawet w niewielkiej części. Taki zabieg pozwoli odpowiednio doświetlić pomieszczenie i zapobiegnie powstawaniu zaciemnionych stref.” - podpowiada Mateusz.

Oświetlenie jest szczególnie ważne w miejscu, w którym ma stanąć biurko.  Niewystarczająca ilość światła może negatywnie wpłynąć na wzrok dziecka. Warto więc ustawić je w niedalekim sąsiedztwie okna i dodatkowo doświetlić je lampką. W umieszczonym wyżej rzucie projektu Eweliny z Torunia widzimy, że nawet rodzeństwo może z powodzeniem wspólnie odrabiać lekcje w malutkim  pokoju. „W małym pokoju umieszczono większe biurko przy którym jednocześnie będą mogły pracować dwie osoby. Ze względu na niewielkie gabaryty pokoju idealnie sprawdzi się łóżko piętrowe.”

Projekt Mateusza z łóżkiem piętrowym

Jeśli jednak obawiamy się umieszczenia w dziecięcym pokoju łóżka piętrowego Mateusz wskazuje inne rozwiązanie. „Alternatywą może być. pojedyncze łóżko z szufladą z funkcją spania. Wysuwa się ją tylko w porze nocnej, więc nie będzie ograniczała przestrzeni potrzebnej za dnia. Konstrukcja takich łóżek pozwala nam zaoszczędzić dużo miejsca.”

Każde wnętrze można funkcjonalnie zaaranżować. Wystarczy wiedzieć jak się do tego zabrać!

Galeria

Do góry