Czas na zmiany w chłopięcym pokoju

10 lat to nie byle jaki wiek w życiu młodego mężczyzny. Z nieśmiałego pierwszoklasisty staje się poważnym uczniem czwartej klasy. Jest już na tyle samodzielny, aby podejmować własne decyzje, zdając sobie jednocześnie sprawę z możliwych konsekwencji (oczywiście rada rodziców lub starszego rodzeństwa zawsze się przyda). Pójście do 4 klasy podstawówki wiąże się z nowymi obowiązkami, 10-latek zakończył okres edukacji wczesnoszkolnej w klasach 1-3, w których do perfekcji opanował czytanie, pisanie, podstawy ortografii i matematyki, teraz dochodzą nowe przedmioty i obowiązki, zarówno w szkole, jak i  w domu. Miejsce bohaterów z ulubionych bajek zastępują filmowi superbohaterowie, a sam chłopiec chce być postrzegany jako nastolatek. Tak też powinien być postrzegany pokój 10-latka, jak pokój nastolatka. Jak zatem go urządzić?

Strefa relaksu w pokoju 10-latka

Zacznijmy od projektu: strefa zabawy zmieni się w strefę relaksu, a zabawki i pluszaki (jak na razie) częściowo ustąpią miejsca książkom, słownikom i pomocom naukowym. Ważnym jest, aby właściciel pokoju brał czynny udział w remoncie od samego początku. Warto dowiedzieć się jakie są oczekiwania chłopca i co chciałby mieć w pokoju, a może nawet wie, w jakim stylu miałoby być urządzone wnętrze. Da nam to pewność, że chłopiec będzie dobrze czuł się we własnym pokoju, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że będzie spędzał tam najwięcej czasu. Jeśli układ i powierzchnia pokoju są wyzwaniem, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą najlepsze ustawienie mebli i zaproponują kolor ścian pasujący do wnętrza (zobacz Projekt za Free).

Strefa nauki czwartoklasisty

Gdy wiemy już w jakim stylu ma być urządzone wnętrze, możemy przejść krok dalej do wyboru mebli. A wybierając meble kierujmy się strefami, na jakie pokój został podzielony. Najważniejsza będzie strefa nauki. Odpowiednio zaaranżowana sprawi, że nauka przyjdzie zdecydowanie łatwiej. Głównym meblem będzie biurko, wystarczająco szerokie, aby zmieściły się wszystkie zeszyty i podręczniki, a jeśli potrzeba to nawet laptop. Dobrze, aby biurko miało opcję regulacji wysokości blatu. Przy biurku postawmy kontenerek lub regał, aby wszystkie zeszyty, książki i pomoce naukowe były pod ręką. Nieodłącznym elementem biurka jest krzesło – ergonomiczne, z regulacją wysokości. Takie, które można dopasować idealnie do wzrostu szybko rosnącego chłopaka, będzie najlepsze. W pobliżu biurka kawałek ściany pomalujmy farbą tablicową lub zawieśmy tablicę korkową, aby plan lekcji, najważniejsze notatki i zdjęcia ze szkolnych wycieczek i wakacji były zawsze w zasięgu wzroku.

Strefa przechowywania

Czwartą strefą, którą należy wziąć pod uwagę podczas urządzania pokoju, jest strefa przechowywania. Zwykle, jest to tylko pojemna szafa, tak duża, na jaką pozwala metraż pokoju, do tego komoda i regały na książki. Z wiekiem ubrań tylko przybywa, więc szafa powinna być pojemna, wyposażona zarówno w półki, jak i drążki do wieszania koszul i marynarek. Jedną z szuflad komody przeznaczmy na stroje na WF. Dzięki temu wszystkie koszulki będą w jednym miejscu, a rano nasz uczeń raz dwa spakuje się do szkoły.

Aranżacja pokoju dla 10-letniego chłopca, zarówno kolory ścian, jak i ustawienie mebli, muszą być przemyślane, tak, aby codzienne czynności były jak najbardziej ułatwione. Jeśli chłopak ma pasję, której poświęca większość wolnego czasu, warto pójść tym tropem i urządzić pokój w tematyce ukochanego hobby (dla przyszłego piłkarza reprezentacji Polski pokój piłkarski z murawą, kolekcje Piłkarz, Kadra PL, a dla miłośnika podróży kolekcja Travel. Innym trafionym pomysłem będzie fototapeta na wybranej ścianie. Dzięki temu pokój znacznie wyróżni się na tle innych, dodając nutkę wyjątkowości. Jednak, nieważne w jakim stylu urządzimy pokój 10-latka, ważne aby on czuł się w nim dobrze i odpowiadał jego potrzebom.