Jak urządzić kącik dla niemowlaka w małej sypialni?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to przede wszystkim czas przygotowań. Ubranka, zabawki, wózek, nawet wybór szpitala i w końcu urządzenie kącika dla niemowlaka. Jest tyle rzeczy, o których należy pamiętać, że wszelka pomoc i dobra rada są zawsze mile widziane. Zatem o czym przyszli rodzice powinni pamiętać planując kącik dla dziecka w sypialni?

Bezpieczny kącik dla niemowlaka – czyli jaki?

Przygotowując miejsce dla małego Skarbu przyszli rodzice chcą, aby było ono bezpieczne. I bardzo dobrze! Szukając mebli, wybierzmy tylko takie, które zostały przebadane i posiadają odpowiednie certyfikaty.

Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybrane meble przeznaczone do kącika dla niemowlaka są bezpieczne?

  1. Stabilna konstrukcja – dobrze, jeśli poszczególne elementy mebla wykonane są z płyty o grubości co najmniej 15mm (ma znacznie większą wytrzymałość niż cieńsze, nawet przy dużych obciążeniach).
  2. Farby  – obowiązkowo farby wodne. Są antyalergiczne, nietoksyczne i bezwonne. W pokoiku nie znajdą się żadne alergeny. Niemowlak poznaje świat poprzez wkładanie wszystkiego do buzi i z pewnością szczebelki łóżeczka będą jedną z tych rzeczy. To całkowicie normalne, a dzięki zastosowaniu farb wodnych i bezpieczne dla maluszka.
  3. System cichego domykania – wszystkie zawiasy i prowadnice powinny być wyposażone w system cichego domykania. Nie tylko wyeliminuje to trzaskanie (które może obudzić maleństwo), ale też zapewni bezpieczeństwo ciekawskim paluszkom. Szuflady i drzwi szaf domykają się same dzięki czemu dziecko zdąży zabrać paluszki.
  4. Zaokrąglone krawędzie – dla najpierw pełzającego, a potem raczkującego maluszka każdy mebel to pomocnik przy nauce stania.
  5. Pasek do mocowania do ściany – każdy mebel (szafa, komoda regał, itp.) powinien być wyposażony w specjalny pasek, dzięki któremu możemy przymocować mebel do ściany zabezpieczając go przed przewróceniem.
Osłonka na łóżeczko dziecięceOsłonka na łóżeczko dziecięce
Kolorowy grawer z hipopotamem na łóżeczku dziecięcymKolorowy grawer z hipopotamem na łóżeczku dziecięcym

Kącik dla noworodka - funkcjonalność

Wybieramy meble z myślą, że będą nam służyć przez kilka, jeśli nie kilkanaście, kolejnych lat. Dlatego też postawmy na rozwiązania, które dają nam wiele możliwości.

Łóżeczko dla niemowlaka

Z możliwością regulacji wysokości materacyka (poziom najwyższy w pierwszych miesiącach, kiedy niemowlak nie podnosi się samodzielnie, następnie poziom niżej kiedy obraca się na brzuszek i podnosi główkę, i w końcu najniżej, gdy trzymając się szczebelków sam wstaje). Maluszek zaczyna chodzić samodzielnie? Nie ma problemu! Łóżeczko przeróbmy w mały tapczanik (dwie możliwości, wyjmowane dwa szczebelki lub cały boczek zastępujemy zastawką). A jeśli do łóżeczka dla niemowlaka możemy dobrać pasującą wymiarem szufladę, zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. 

Łóżeczko niemowlęce z regulacją wysokościŁóżeczko niemowlęce z regulacją wysokości

Szafa dla niemowlaka

Koniecznie z możliwością indywidualnej aranżacji układu półek i drążków w zależności od potrzeb. Poza pieluchami, butelkami i drobnymi zabawkami w kąciku niemowlaka musi się również znaleźć miejsce na jego ubranka. Wydaje się, że na początkowym etapie życia nie zajmują zbyt wiele miejsca, przez co często rodzice decydują się jedynie na regały lub mniejsze szafy. W rzeczywistości jednak małe dzieci mają mnóstwo ubranek, które muszą mieć swoje miejsce. Szafa dla dziecka powinna mieć w komplecie regulowane półki i drążki do wieszaków. Dzięki temu w dowolny sposób można dostosować mebel do potrzeb rosnącego dziecka. Najlepiej jeśli u dołu mebla znajdzie się pojemna szuflada, w których będzie można ukryć skarby naszego malucha. Aby zwiększyć powierzchnię przechowywania można dodać na górze nadstawkę szafy. Można ją zamówić w każdej kolekcji Meblik, dzięki czemu będzie idealnie dopasowana do szafy.

Szafa do kącika niemowlakaSzafa do kącika niemowlaka

Aranżacja kącika dla niemowlaka - wygląd

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem podczas wyboru mebli jest ich stylistyka. W zależności od preferencji, możemy wybrać meble zdobione kolorowymi wzorami lub delikatnym frezowaniem (jak np. w kolekcjach Bianco Fiori i Nordic). Bardzo ważnym będzie ustawienie mebli, aby wszystko było łatwo dostępne, a codzienne czynności maksymalnie ułatwione.

Wybierając meble do kącika niemowlaka jest wiele aspektów, na które młodzi rodzice powinni zwrócić uwagę przygotowując się na przyjście na świat nowego członka rodziny. Zarówno nasi doradcy, jak i projektanci z chęcią pomogą i podpowiedzą trafne i sprawdzone rozwiązania. Warto zacząć od darmowego projektu pokoju. W ciągu 5 dni roboczych projektant przygotuje wizualizację ustawienia mebli wraz z propozycją kolorów ścian i doboru dodatków. Więcej na Projekt za Free

Kolekcja Bianco Fiori - MeblikKolekcja Bianco Fiori - Meblik
Kolekcja Nordic - MeblikKolekcja Nordic - Meblik

Niezbędne dodatki w kąciku dla niemowlaka

Uzupełnieniem niemowlęcego kącika są dodatki. Czas upływający podczas opieki nad dziećmi odmierzać będą kolorowe, meblikowe zegary, a dzięki bogatej ofercie lamp wiszących, stojących oraz biurkowych do każdego wnętrza można dopasować odpowiednie oświetlenie. Kolorowe, ciepłe i przytulne pokoje na pewno będą początkiem szczęśliwego dzieciństwa.