Pokój młodzieżowy na poddaszu

Każde poddasze jest inne i nie znajdziemy uniwersalnego przepisu jak zaaranżować takie wnętrze. Okna dachowe i skosy nadają poddaszu unikalny klimat, który warto zachować. Ale jak? Jest kilka sprawdzonych rozwiązań, które można przystosować do poddasza nastolatka.

W zależności od wielkości okien i światła w pomieszczeniu zadbajmy o to, aby wnętrze było jasne o każdej porze dnia. Jasne kolory rozświetlą i optycznie powiększą wnętrze, a jeżeli warunki na to pozwalają, jedną ze ścian pomalujmy ciemniejszym kolorem (ciekawym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest czarna farba tablicowa) lub połóżmy tapetę w niebanalny wzór.

Pod skosami zdecydowanie królować będą bryły niskie:

  • komody,
  • szafki RTV,
  • regały niskie,
  • skrzynie,
  • kontenerki.

Przy wyjątkowo niskich niestandardowych skosach można zawiesić półki na książki, aby wykorzystać przestrzeń i zapewnić dodatkowe miejsce do przechowywania.

Strefy

W miarę możliwości warto podzielić pokój na kilka stref:

  • strefa relaksu z łóżkiem,
  • strefa nauki z biurkiem i książkami,
  • strefa zabawy gdzie będzie wystarczająco miejsca na spotkanie ze znajomymi (wygodnym rozwiązaniem do siedzenia będą pufy).

W strefie relaksu głównym meblem będzie łóżko. Najlepiej, gdyby swoje miejsce znalazło w najbardziej oddalonym od wejścia miejscu. Po dodaniu do łóżka pojemnej szuflady z materacem pokój zyska drugie miejsce do spania (lub po prostu na pościel).

W pokoju nastolatka kluczowym meblem jest biurko. Powinno stać przy oknie, aby podczas odrabiania zadań domowych podało na nie jak najwięcej światła dziennego. Idealnym będzie biurko Mix lub Mix Plus. Ustawienie z kontenerkiem lub szafką RTV zapewni wystarczająco miejsca do trzymania zeszytów.

O ile wiemy, że meble nie powinny być przypadkowe, to wzory na nich też nie. Dla młodego podróżnika idealna będzie kolekcja Travel z wzorem mapy świata, dla geeka - kolekcja LOL, a dla marzycielki Bianco Fiori z wzorem perłowej róży. Z drugiej strony białe gładkie meble będą trafionym wyborem dla wielbicieli minimalistycznego stylu i tych, którzy stawiają na ponadczasowe rozwiązania.

Niezależnie od trendów, za którymi chcemy podążać, aranżując wnętrze na poddaszu, kierujemy się przede wszystkim intuicją i preferencjami nastolatka, aby dobrze czuł się we własnym pokoju.