Urządzamy pokój dla rodzeństwa

Kolejnym wyzwaniem aranżacyjnym jest zorganizowanie wspólnej przestrzeni dla rodzeństwa. Wspólny pokój może pomóc w umacnianiu relacji i uczyć wielu pozytywnych zachowań. Wystarczy tylko zapewnić dzieciom kawałek ich własnej przestrzeni – miejsca do zabawy, nauki i odpoczynku.

Pokój dla dwóch chłopcówPokój dla dwóch chłopców

Przy ustalaniu układu przestrzennego trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Najważniejszym z kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę, dobierając meble do pokoju rodzeństwa, będzie wiek dzieci. To on w dużej mierze zdefiniuje styl wnętrza. Mała różnica wieku między pociechami, pozwala na urządzenie „jednego wnętrza”, natomiast jeśli różnica jest większa, warto podzielić pokój i zaznaczyć, która strefa należy do którego dziecka.

Dla starszego dziecka stwórzmy miejsce do nauki z dużym biurkiem i wygodnym krzesłem. Dobrze, jeśli w pobliżu znajdzie się regał lub szafka na książki i przybory szkolne. W strefie młodszego dziecka ustawmy stolikkrzesełkiem lub biurko dopasowane do jego wzrostu. Warto wybrać takie, które będzie rosło razem z dzieckiem. Wyraźna granica pomiędzy strefami pozwoli starszakowi w spokoju uczyć się i odrabiać zadania domowe, podczas gdy młodsza pociecha będzie mogła robić to, co tylko zechce „u siebie”.

Praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe z szufladą. Zajmie ono niewiele pokoju pozostawiając przestrzeń na szafę czy biurka. Szuflada pozwoli na schowanie sporej ilości rzeczy, a w razie wizyty gościa może posłużyć za dodatkowe spanie – wystarczy do szuflady włożyć specjalnie do tego przeznaczony materac. Na ubrania najlepsza będzie szafa, a w zależności od wielkości pokoju oraz potrzeb dzieci mamy do wyboru kilka szerokości. Jeśli mamy małe wnętrze możemy wybrać biurka, które rosną razem z pociechą. Biurka wyposażone w regulację wysokości blatu pozwalają je podwyższyć stosownie do aktualnego wzrostu dziecka.

Pokój dla brata i siostry

Gdy Twoje pociechy to chłopiec i dziewczynka – wówczas poza praktycznością mebli musimy pomyśleć nad ogólnym wyglądem i kolorystyką mebli. Zacznijmy wtedy od wyboru kolekcji, najlepsza będzie uniwersalna, czyli odpowiednia zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców oraz taka, która jest dobra dla 5-ciolatka, ale również dla 11-stolatka. Najlepiej jest poszukać odpowiedniego rozwiązania pośród linii modułowej MODE. Łączy ona w sobie wszystkie cechy uniwersalności i będzie odpowiednia do pokoju wspólnego dla rodzeństwa. Meble modułowe pozwolą też zaaranżować wnętrze w kolorystyce chłopięcej i dziewczęcej. Całość można zindywidualizować, dokupując dodatki w najróżniejszych wzorach i kolorach.

Pokój dla rodzeństwa z łóżkiem piętrowymPokój dla rodzeństwa z łóżkiem piętrowym

Ustawienie łóżek dla rodzeństwa

Jeśli pokój jest przestronny, postawmy dwa osobne łóżka. Najlepiej, aby były rozmiarem takie same. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze będzie spójne, a rodzeństwo nie odczuje, że któreś z nich jest faworyzowane. Takie same nie oznacza jednak identyczne. Łóżko każdego dziecka może różnić się grafiką wezgłowia. Możemy też nakryć je innymi narzutami, dodać kolorowe poduszki i pluszaki. Niech łóżka różnią się od siebie. Jeśli pokój jest mały, najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. Wówczas, podział łóżek jest tylko jeden, starsze dziecko na górze, młodsze na dale. Ma to również praktyczne zastosowanie, szczególnie gdy młodsza pociecha jest jeszcze maluszkiem. 

W pokoju rodzeństwa, jak i w każdym pokoju, bardzo ważna jest duża ilość miejsca do przechowywania. Pokój dla co najmniej dwójki dzieci wymaga podwójnej szafy. Warto wybierać szafy, które mają możliwość indywidualnego ustawienia wewnątrz półek i drążków. Dalej, w pokoju rodzeństwa postawmy dodatkową komodę na ubrania, regał na zabawki i książki oraz skrzynię. Półki regału podzielmy pomiędzy dzieci, aby było wiadomo co na której półce powinno się znajdować i kto odpowiedzialny jest za porządek. Skrzynia będzie idealna do przechowywania wspólnych zabawek i gier, a dzięki temu, że jest dosyć niska, młodsze dziecko będzie miało do niej ułatwiony dostęp.

Przy wyborze mebli dla rodzeństwa zwróćmy uwagę czy meble mają specjalny pasek, który pozwala na przymocowanie mebla do ściany, co zwiększy znacząco bezpieczeństwo. Meble dla dzieci muszą być wysokiej jakości. Codziennie będą używane ze zdwojoną siłą, więc warto upewnić się, że fronty są odporne na uderzenia i odpryski, czy zawiasy i prowadnice wyposażone są w system cichego domykania, który wyeliminuje możliwość trzaskania. Dodatkowym atutem będą certyfikaty bezpieczeństwa. Wówczas możemy mieć pewność, że meble projektowane były z myślą o najmłodszych.

Meble do pokoju dla rodzeństwa powinny być starannie wybrane. Jedynym czynnikiem, jaki może nas ograniczać jest przestrzeń pokoju, poza tym mamy nieskończone możliwości aranżacyjne.

Powodzenia!

Ps. Jeśli martwisz się, jak urządzić pokój dla rodzeństwa skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi projektowania. Nasi projektanci zaplanują dla Ciebie możliwe rozwiązania wraz z dekoracjami ścian, dzięki czemu Twój pokój stanie się wyjątkową przestrzenią!